در این مقاله قصد داریم به نکاتی درباره کرم ضد آفتاب نحوه مصرف صحیح آن اشاره نماییم:

علا رغم فواید زیادی که خورشید برای بدن انسان دارد ، نباید از مضرات اشعاتی چون UVA و UVB آن غافل بود. با استفاده از کرم ضدآفتاب می توان تا حدود زیادی ، از پوست خود در برابر اشعات مضر خورشید و حتی سرطان پوست محافظت نمود. اما در نظر داشته باشید هر کرمی مناسب خرید نیست!

کرم ضدآفتاب و نکات مربوط به خرید و مصرف آن
کرم ضد آفتاب

اشعه ی UVA موجب پیری زود رس پوست،لکه های پیری و چین و چروک می شود.این اشعه مضر حتی می تواند از شیشه پنجره عبور کرده و تاثیر منفی خود را بر روی پوست شما بگذارد. اشعه ی UVB عامل اصلی برای آفتاب سوختگی پوست می باشد.اما نمی تواند از شیشه پنجره عبور کند.

خطر ابتلا به سرطان پوست برای هر سن و نژاد و جنسیتی وجود دارد.وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده امریکا و مرکز بین المللی تحقیقات سرطان سازمان بهداشت جهانی، طی تحقیقاتشان اشعه ماورائ بنفش خورشید،لامپ های خورشیدی و دستگاه های برنزه کننده را به عنوان عوامل سرطان زا معرفی نموده اند.

نکاتی برای خرید کرم ضد آفتاب :

  • کرم هایی با طیف گسترده انتخاب نمایید، یعنی کرم هایی که پوست شما را در برابر هر دو اشعه مضر UVB و UVA محافظت نماید.
  • SPF :

SPF مخفف عبارت Sun Protection Factor و به معنی فاکتور محافظت ازنور خورشید می باشد.این عدد قدرت کرم در برابر مقابله با نور خورشید را نشان می دهد.هر چه این مقدار بزرگتر باشد نشان دهنده قوی تر بودن فراورده و محافظت بیشتربرای پوست می باشد.

برای اینکه بدانیم چه مدت زمان (برحسب دقیقه) این کرم از پوست محافظت میکند ،باید عدد SPF درج شده روی آن را در 10 ضرب نموده. بطور مثال اگر SPF کرمی 15 باشد، 15*10=150 می شود ، یعنی این کرم حدود 150 دقیقه یا به عبارتی حدود 2ساعت و نیم توانایی محافظت از پوست در برابر نور خورشید را دارد.

SPF مناسب و معمول روزانه عدد 30 می باشد.

نکات استفاده از کرم ضد آفتاب :

  • حدود 20 دقیقه قبل ازاینکه در معرض نور خورشید قرار بگیرید،کرم ضد آفتاب را روی پوست خود بمالید.زیرا در این فاصله زمانی،کرم جذب بهتری در پوست دارد..
  • در هر سانتی متر مربع از پوست باید حدود 2 میلی گرم کرم مالیده شود تا تاثیر مطلوب خود را بگذارد.
  • ۳ تا ۴ ساعت یک بار آن را تجدید کنید.
  • استفاده از کرم های ضد آفتاب حتی در روزهای ابری هم توصیه میشود،زیرا تا 80درصد احتمال نفوذ ماورائ بنفش به پوست وجود دارد.
  • برای کودکان زیر6 ماه استفاده از کرم های ضد آفتاب ممنوع می باشد.
  • نوع پوست در افراد مختلف متفاوت است،پس در انتخاب نوع کرم دقت کنید.بطور مثال کسی که پوست چربی دارد، باید از کرم های فاقد چربی استفاده کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه